Praamid.ee

{{translate('main.cookies_prompt.agreement_msg_part1')}} {{translate('main.cookies_prompt.agreement_msg_part2')}}.

Reisiparvlaev Tiiu

ship-tiiu

Tehniline info

Nimi: Tiiu
Ehituskoht: Sefine laevatehas, Türgi
Veeskamine: 29.04.2016, vaata videot
Kodusadam: Heltermaa
Pikkus: 114,0 m
Laius: 19,7 m
Süvis: 4,0 m
Sõiduautode mahutavus: 150
Reisijate mahutavus: 700
Ratastooli kohad salongis: 7
Kiirus: 15 sõlme
Klass: DNV +1A1 R3 ICE-1A CAR FERRY B E0

 

Reisiparvlaev Tiiu

 


Reisiparvlaev Tiiu on nime saanud Hiiumaa vägilase Leigri naise Tiiu järgi.

Kes oli see Hiiu väginaine?

Tiiu oli väginaine, kelle Leiger enesele kaasaks võttis. Tiiu oli Tõllu naise Pireti õde. Seega oli ka Tiiu vägilassoost, kuid oma õest oli ta noorem ja pisemgi. Sellegipoolest oli ta Leigrile väga meeltmööda. Ja õige ka, sest koduste toimetustega sai Tiiu imehästi hakkama, ta oli oma kangele mehele suureks abiks.

Heal Hiiu naisel on tihti mitu nime. Nii ka Tiiul. Siia ilmamuna peale sündides pandud talle nimeks Maret, kuid Hiiumaale kolides hakatud teda hoopis Hiiu Tiiuks kutsuma. Tiiu nimega harjusid kõik ruttu, sest eks ta ikka rohkem Tiiu kui Mareti nägu olnud.

Kõik kodused toimetused olid Leigri peres naise kanda. Ajal, mil Leiger käis jahil, püüdis kala või võitles vaenlasega, hoolitses Tiiu majapidamise, viljapõllu ja õunaaia eest. Õunaaed oli neil rikas, lookas puud magusaid vilju täis, ka terve põld haljendanud igal sügisel rukkiorasest ja rohetanud kapsapeadest.

Toiduvalmistamises oli Tiiu kõva käsi. Kui ikka Leiger jahilt tulles mitu põdravasikat koju tõi, teadis Tiiu kohe, mida nendega peale hakata. Ta nülgis naha ja lõikas osavalt luudelt liha, küpsetas seda tulel ja keetis leent. Nii jätkus vägilasperele toitu alati piisavalt.

Ja suid oli nende peres õige mitu. Et hiiu sugu jätkata, sünnitas Tiiu Leigrile neli poega ja mitu tütart pealekauba. Pojad ei olnud küll kasvult ja rammult nii suured kui nende taat, kuid siiski tublid ja töökad mehemürakad, kes suureks saades ehitasid enestele kodud Hiiumaa eri paikadesse. Tütred läinud aga kaasadeks võõramaa meestele.

Oma toimekuse, töökuse, kannatlikkuse ja emaliku hoolega peegeldab Tiiu omadusi, mis on Hiiu naistele iseloomulikud tänase päevani.