Praamid.ee

{{translate('main.cookies_prompt.agreement_msg_part1')}} {{translate('main.cookies_prompt.agreement_msg_part2')}}.

Reisiparvlaev Tõll

ship-toll

Tehniline info

Nimi: Tõll
Ehituskoht: Remontowa laevatehas, Poola
Veeskamine: 29.12.2015, vaata videot
Kodusadam: Kuivastu
Pikkus: 114,0 m
Laius: 19,7 m
Süvis: 4,0 m
Sõiduautode mahutavus: 150
Reisijate mahutavus: 700
Ratastooli kohad salongis: 7
Kiirus: 15 sõlme
Klass: DNV +1A1 R3 ICE-1A CAR FERRY B E0

Reisiparvlaev Toll


Galerii

 


Reisiparvlaev Tõll on nime saanud Saaremaa vägilase Suure Tõllu järgi.

Kes oli see muistne kangelane?

Tõll oli suur. Ta oli nii suur, et läbi tormise mere kõndides lõid lained talle vaid vööni. Ta oli isegi nii suur, et paistis kaugele, lausa üle metsa. Ta oli vägilase mõõtu.

Ka Tõllu teod olid vägilasele kohased.

Tõll elas Tõllustel, Saaremaal. Oma kodukanti armastas ta väga ja saarlaste eest kandis Tõll hästi hoolt. Ja mitte ainult, ka Hiiu saar ja rahvas olnud talle armsad nagu omagi saar ja rahvas.

Näiteks tormise ilma korral hoidnud Tõll merel silma peal ja kui mõni laev seal hätta jäi, jooksnud vägilane otsejoones läbi murdlainete meremeestele appi. Tänu Tõllule olid kõik alati uppumast päästetud, viimse kui ühe tõi ta kaenlas tagasi kaldale.

Kui vaenlane sõjakalt Saaremaale tikkus, oli Tõll see, kes peletas võõrad mõõgavehkijad minema. Ega see alati lihtne olnud, kuna tihtipeale oli vastas terve südikas armee. Õnneks lõppesid lahingud ikka enamjaolt sellega, et Tõll hirmutas oma rammuga tülinorijad, kel veel jalad kandsid, tuldud teed koju tagasi, vahest kaugemalegi.

Kõige enam aga nautis Tõll rahulikku saare elu. Ta oli vaoshoitud ja üpris sõnaaher mees, kes armastas vaikselt tööd rassida. Selles suhtes oli ta lihtne põllumees nagu iga teinegi. Põldu kündis ta suure hoolega ning pingutas tavaliselt nii, et tema palgeid mööda voolas alla tünnitäis higi. Sest polnud aga hullu midagi, pärast pikka tööpäeva kütnud Tõll alati sauna kuumaks, võtnud kadakaviha kätte ja äsanud sellega väsinud jäsemete pihta seni, kuni lihasvalu läinud. Õhtusöögiks kasis ta end alati ilusasti puhtaks.

Ka isu oli Tõllul suur. Õnneks oskas Tõllu naine Piret mehe hundiisuga arvestada. Õhtuks oli naine alati keetnud terve pajatäie kapsasuppi ja küpsetanud vähemalt kuus pätsi rukkileiba. Tõll matsutanud siis kahe suupoolega, nii et mets vastu kajas. Samal ajal vaadanud aga Piretiga tõtt, justkui edastades mõttes tänu ja armastust. Sellised olid hardad hetked.