Praamid.ee

{{translate('main.cookies_prompt.agreement_msg_part1')}} {{translate('main.cookies_prompt.agreement_msg_part2')}}.

TS Laevade klienditeenindajate Janne ja Iivi näputöö tulemusel valmivad kaunid Muhu tikandid

23.10.2019 12:10

TS Laevade klienditeenindajad Janne Lasn ja Iivi Naaber on andekad Muhu saare naised, kes valdavad kaunite Muhu mustrite tikkimise kunsti ning hoiavad Muhu saare traditsioone au sees.

Lisaks tikkimise hobile ühendab naisi ka eluaegne sõprus.

Kaua te tikkimisega tegelenud olete?

Janne: Mina olen tikkinud juba üle 40. aasta.

Iivi: Mina ka. Oleme Jannega lapsepõlvesõbrannad ning tikkimisega hakkasime tegelema enam vähem samal ajal. Mind õpetas tikkima minu vanaema.

Janne: Mina hakkasin tikkima väikese lapse kõrvalt eksämma juhendamisel. Temal tuli tikkimine maru hästi välja ning õpetas mulle ka. Sellel ajal tegutses rahvakunstimeistrite koondis Uku, mis tootis Eesti rahvakunstipärase kujundusega esemeid. Töötasin seal teise töö kõrvalt üsna tükk aega. Toona pidi väga palju tikkima, kuna tuli norme täita.

Iivi: Minul sama lugu, töötasin ka omal ajal Ukus.

Janne: Algul tikkisime erinevatele esemetele ikka müügiks, nüüd on tikkimine pigem hobi. Eks tuttavad ikka esitavad tellimusi, eriti kui näevad mõne valmis saanud töö pealt kui ilus asi lõpuks välja tuleb.

Millistele esemetele ja mida tikite?

Ühest suust: Põhilised on ikkagi kindad, sallid, kampsunid, rahvariided, Muhu pätid ehk Muhu sussid ja mustritest peamiselt erinevad põllulilled, maasikad. Muhu mustris on enamasti moon, rukkilill, karikakar ja viljapea.

Iivi: Janne on mantlitele ka tikkinud.

Janne: Jah, ning saabastele ka. See on hästi raske töö.

Iivi: Janne on tikkinud isegi parvlaeva Regula!

Janne: Just, parvlaeva Regula tikkisin riide peale. See oli täpistöö ning tuli enne riidele valmis joonistada, et ikka oleks aknaid sama palju kui päriselt jne. See oli veel vana kujundusega Regula.

Kuidas Muhu mustrid valmivad?

Janne: Mustrid mõtleme ise välja. Väiksed märkmed tuleb ette teha, näiteks märgin ainult lillesüdamete kohad ära ja siis tikin lilled ümber. Samuti vaatan jooksvalt ning vajadusel täiendan – kui kuskile jäi tühi auk, siis tikin sinna midagi juurde.

Palju tikkimistöö aega võtab?

Iivi: Kindlasti oleneb tikkijast. Kui Janne teeb, siis ta tikib poole kiiremini. Minul võtab näiteks salli peale tikkimine aega 3-4 tundi.

Kust tikkimiseks sobilikke kindaid ja kampsuneid  saab?

Iivi: Ega neid väga saada polegi. Muhus üks naine koob sobilikke. Peenvillane kampsun on kõige õigem. Tikkida sobib nii mustale kui heledale taustale.

Kuidas Muhu tikandi tikkimise tehnikat nimetatakse?

Janne: See on madalpiste. Sidepistet tuleb natuke ka sisse.

Kas tikite enamasti üksi või koos sõbrannadega?

Janne: Vanasti tikkisime rohkem koos. Eriti siis kui Ukus olime ja tuli normi täita. Siis tikkisime ka öösiti ja üksi oli öösel igav üleval olla, nii võtsimegi pundi kokku ja tikkisime koos. 

Iivi: Nüüd nokitseb igaüks ise parasjagu siis, kui aega on.

Mis omadused peaksid inimesel olema, et tikkimisega hästi hakkama saada?

Janne: Tikkimistöö nõuab rahulikku meelt, peab püsiv ja kannatlik olema. Kui tikkimistöö juba selge, siis on see väga hea stressimaandaja.

Iivi: Tikkimise ajal on hea mõelda oma mõtteid.

Mõlemad ühest suust: Tikkimine on rahustav!

Kas tikkimise jaoks on vaja ka kunstiannet?

Janne: Eks ta kasuks tuleb.

Iivi: Mul ei ole kunstiannet, aga ikka tikin. Kui mul mõni suurem töö tuleb, siis palun, et Janne aitaks mustreid mõelda. Jannel on kunstiannet rohkem.

Kas on võimalik tehtud töid vaadates autor ära tunda?

Janne: Jah, see on huvitav, et iga inimese töö on äratuntav, pane kasvõi 20 tikandit kõrvuti. Kohe saan ära öelda millise Muhu naise tehtud on. See on nagu käekiri! Ja mehed ka vahel tikivad. (näitab pilti) Näiteks need on meremehe ja muhulase Palu Allani tikitud sussipealsed. Palu Allan oli Botnica peal tööl.

Janne: No vot, tuleb välja, et Tallinna Sadamas on veel tikkijaid.

Kas neid kindaid vaadates saaksite aru, et mehe töö?

Iivi: Ikka saab.

Janne: No kas just meeste töö, aga vaadates saab aru, et üsna algaja. Kuigi meesterahva kohta väga hästi tehtud.

Mille järgi aru saada, kas on algaja või vilunud tegija?

Janne: Ikka pisted ja värvid ja kokku sobitamine. Silma järgi saab aru.

Kas oskate välja tuua mõne eriti raske töö, mille tulemus ületas ootusi?

Janne: Meenub üks vaip, mille tikkimisel nägin palju vaeva. Tulemus meeldis väga. Mõni asi tuleb küll nii hästi välja, et seda ei raatsigi ära anda.

Iivi: Minu meelest tuli sul Janne ka see roheline mantel, kuhu roosad lilled tikkisid, väga hästi välja.

Janne: See oli jah aastaid tagasi, üks suur töö – heleroheline mantel, millele klient soovis roosasid õunapuu õisi. See tuli tõesti ilus!

Iivi: Minu suurim tikkimistöö, mis ma olen ette võtnud, oli üks kampsun. Suure padja tikkimine on ka pingutamist ja aega nõudnud. Lausa vaiba kallale ma veel läinud pole. Kampsunitele tikitakse nii nagu inimene soovib, kas ette mõlema hõlma peale või ainult ühele poole. Mõni on ka selja taha tikandit soovinud. Ja siis on muidugi suured tööd ka Muhu rahvariide seeliku aiad ehk seeliku tikitud alumine äär. Nende tikkimise populaarne aeg oli just enne laulupidu. Presidendi vastuvõtule minejad on ka soovinud Muhu tikandiga riideid kaunistada. Näiteks Imre Sooäär lasi lipsu peale tikkida rukkilille.

Janne: Rahvariide tanu peale tikitakse ka. Tanul peab esimene lill olema valge, see näitab naise puhtust. Muhu rahvariiete valmistamine on mitme inimese koostöö, kes koob kanga, kes teeb tikandid.

Kas olete ise ka mõnele prominendile tikkinud?

Iivi: Oleme ikka. Väga tore on telekat vaadates märgata, et kellelgi on tuntav Muhu tikand riidel. Janne tehtud mustreid olen mitu korda ära tundnud. Ma olen enda tikitud kampsuneid ka telekast näinud, näiteks Tarandi proual oli ükskord minu tikitud kampsun seljas.

Kuidas inimesed teavad teie poole pöörduda?

Ühest suust: Eks see suusõnaliselt levib, ikka tuttavad ja tuttavate tuttavad.

Millise hinnaga tikkimise käsitööd müüakse?

Janne: Näiteks Muhu rahvariide seeliku alumise ääre tikand maksab käsitööpoe kaudu tellides 150 eurot või rohkem.

Iivi: Kuna tikkimine on ajakulukas, siis tunni hinne tuleb tegelikult maru väike.

Mis tööd teil hetkel käsil on?

Janne: Minul on sussipealsed hetkel kodus pooleli.

Iivi: Minul on kindad. Kindahooaeg on ju varsti tulemas.

Kuidas teil endal järelkasvuga on? Kas olete käsitöö teadmised õpilastele, lastele või lastelastele edasi andnud?

Iivi: Mul on poisid, need ei tiki. Üks poiss väiksena natuke proovis, aga tal polnud nii palju püsivust.

Janne: Minu tütar tikib ka, kuid ta tegeleb keraamika ja maalimisega rohkem. Tikkimisega saab hakkama, aga kui midagi peenemat on vaja, siis palub ikka minul teha. 

Kuidas tikkimisega algust teha?

Iivi: Janne juurde kooli!

Janne: Piste tuleb selgeks õppida.

Iivi: Muhu käsitööpoes on isegi müügil sellised alustamise komplektid, kus on riie ja lõngad olemas. Riidele on juba muster peale joonistatud.

Janne: Männiku käsitöötoast saab ka Muhu tikandite õppimiseks vajaliku stardikomplekti.

Kas võtate õpilasi ka?

Janne: Ma võin õpetada küll. Olen seda teinud ka. Põhiline on see, et saaks piste selgeks. Ja kui natukene värvitaju ka on, siis midagi tuleb ikka välja. Alati saab teha pildi või mõne spikri järgi. Kel ikka on soovi ja tahtmist, siis see saab tikkimise aja peale selgeks.

Kas Muhus on tikandite tegemine hetkel noorte seas populaarne?

Janne: Jah, palju noori tikib. Kohalikes koolides tööõpetuse tunnis õpetatakse seda ka, et meie pärandit hoida. Tikkimine on meil Muhu naistel, nii noortel kui vanadel, ikka südamelähedane. Meile on see kuidagi kaasa antud.

Kas sobib meestele ka tikandiga asju kinkida?

Janne: Ikka sobib, näiteks olen lipsu peale teinud tikandeid.
Iivi: Muidugi, näiteks sobib tikkida mehele trussikute peale Muhu maasikaid. Muhu naised ikka on teinud selliseid kui mees on selle auga välja teeninud. 🙂

Back to News page